Dzīvnieku trenēšana

Kad mēs paņemam sev mājdzīvniekus neatkarīgi no tā vai tas būtu suns vai kaķis vai pat kāmītis, mēs gribam, lai šie dzīvnieki uzvedās tā, kā mēs vēlamies un nedara nekādas palaidnības. Tieši tāpēc arī mēs bieži vien dzīvniekus trenējam un cenšamies izmācīt pakļauties mūsu pavēlēm, kā arī izmācīt sliktos ieradumus un ievietot jaunus labos ieradumus. Bet tas nemaz nav tik viegls process un tāpēc arī ir nepieciešams liels gribasspēks no saimnieka puses lai varētu izmācīt šos dzīvniekus, jo ir vajadzīgs ilgs laiks lai izveidotu dzīvniekam jaunu pieradumu un tas ne vienmēr ir tik vienkārši kā mēs iedomājamies. Un ne jau par velti ir dažādas suņu skolas, kurās saimnieki kopā ar saviem mīluļiem dodas tos mācīt un iegūt pieredzi no citiem saimniekiem, kā arī mācīties no profesionāliem suņu treneriem.

Pamatā jau dzīvnieku trenēšana notiek tā, ka dzīvniekam ir nemitīgi jāatkārto viena un tā pati darbība lai viņš sāktu saprast. Tā tie saukta par kondicionālo trenēšanu un būtībā dzīvniekam tiek viena darbība asociēta ar tādu pašu citu darbību un beigu beigās sanāk ka viņš iemācās asociēt kādu darbību, ko tu gribi viņam iemācīt. Šī kondicionēšana jeb mācīšana var notikt vai nu ar labām vai nu sliktām asociācijām un tāpēc arī mēs parasti redzam cirkā ka dzīvniekiem vai nu tiek dots ēdiens(pozitīva) vai arī iesists ar pātagu(negatīva) un dzīvnieks uzreiz saprot, ka viņš ir izdarījis vai nu kaut ko pareizi vai arī kaut ko nepareizi. Ar sāpēm un negatīvajām emocijām ir iespējams iemācīt dzīvniekus daudz ātrāk, bet tas ir necilvēcīgi un tāpēc mūsdienās lielākā daļa cilvēku izmanto tieši labās emocijas ar dzīvnieku atalgošanu, sniedzot viņiem ēdamo vai kā savādāk viņus atalgojot. Šādi ir iespējams izmācīt praktiski jebkuru dzīvnieku sugu, jo dzīvnieks iegūst sev labumu un tādā veidā viņš gribēs vēl un vēl darīt to lietu, lai iegūtu sev šo labumu. Tieši tāpat, kā tas ir cilvēkiem, kad mēs lietojam kādas vielas, lai iegūtu to efektu un tādā veidā kļūstam no tām atkarīgi.

Suņus parasti ir vieglāk iemācīt nekā kaķus, jo viņiem ilgāk saglabājās atmiņa un tāpēc viņš sapratīs, ka ir izdarījis kaut ko sliktu, bet kaķim, piemēram ir ļoti īsa atmiņa un tāpēc viņš visticamāk nesapratīs, kad ir izdarījis kaut ko sliktu, ja tu viņu iespundēsi vai arī nedosi ēst. Bet ja tu pieķer dzīvnieku tieši tajā brīdī, kad viņš, piemēram, čurā stūrī, tad tu uzreiz vari viņu aiznest uz podiņu vai arī izvest ārā, lai viņš pabeidz savu darīšanu. Vai arī, ja tam ir par vēlu tad tu vari dzīvnieku iespundēt kādā tumšā telpā uz kādu laiciņu un pēc vairākām šādām reizēm dzīvnieks sapratīs, ka čurāšana stūrī tiek asociēta ar tumšu telpu un tāpēc arī viņš visticamāk vairs to negribēs darīt.

Tāpēc nav vajadzīgs ņemt ātros kredītus, lai varētu trenētu savu suni dārgās vietās, bet to vajag darīt pašam un ir vajadzīgs tikai laiks un apņēmība.