Kam ir vajadzīgas suņu izstādes.

Piedalīšanās suņu izstādē – tie ir svētki. Svētki gan tiem, kuri piedalās, gan izstādes apmeklētājiem. Te satiekas gan profesionāļi, gan vienkārši suņu audzētāji un mīļotāji. Te var iegūt daudz dažādas un noderīgas informācijas, dalīties pieredzē un uzklausīt citu suņu audzētāju pieredzi, atrast interesantus sarunu biedrus. Izstādes pamats (vismaz teorētiski) – atlasīt labākos šķirnes pārstāvjus tālākai pēcnācēju radīšanai. Ja jūs esat iegādājies kucēnu elitāra suņu audzētavā vai no titulētiem vecākiem, tas vēl nenozīmē, ka jūsu suns kļūs par čempionu. Dotībām, kuras tiek mantotas no vecākiem, ir liela nozīme. Kucēnam jau no pirmajām dzīvības dienām ir svarīga pareiza barošana, audzināšana un kopšana un tad tas turpmāk varēs pretendēt uz augstiem tituliem.
Katrai sugai ir savs standarts. Atkarībā no tiem vadās tiesnesis ringā.

Atzīmi ietekmē: konstatētie trūkumi, nepilnības, diskvalificētās nepilnības – suns tiek noņemts no ringa bez atzīmēm.
Kā jau minējām, katrai sugai ir savs standarts. Atbilstību vai neatbilstību standartam var noteikt tikai eksperts. Strīdēties ar tiesnesi ir veltīgi un neētiski. Suņu īpašniekiem novērtēt savu suni objektīvi ir diezgan problemātiski, bet kvalitatīvai pēcnācēju radīšanai ir svarīga objektīva ekspertīze.

Bieži vien suņu īpašnieki ar “zvaigžņu” radu rakstiem uz rokām ir sašutuši par to, ka viņu mīlulis ir nokļuvis kategorijā “brāķis”. Kinoloģija ir ļoti nopietna zinātne, kura darbojas suņu audzēšanas jomā. No vecākiem mantotie gēni var izpausties neparedzētā veidā, bet visbiežāk tas notiek ar spalvas krāsu. Titulētiem vecākiem var parādīties kucēns, kuram ir viņu sugai nepiemērota spalvas krāsa.
Oficiālais izstādes organizators var būt jebkurš oficiāli reģistrētais suņu klubs. Atkarībā no organizatora tiek noteikts augstākais tituls, kuru var iegūt suns, piedaloties šajā izstādē.

Iedalījums pēc suņa vecuma:

  • mazuļu klase – 3 – 6 mēneši,
  • kucēnu klase – 6 – 9 mēneši,
  • junioru klase – 9 – 18 mēneši,
  • atklātā klase – no 15 mēnešiem,
  • uzvarētāju klase – suņi, kuri ir ieguvuši titulu ne mazāk kā divās izstādēs,
  • čempionu klase – tie suņi, kuriem jau ir šis tituls,
  • veterānu klase – suņi, kuri ir vecāki par 8 gadiem.

Specializētajās izstādēs un klubu izstādēs ir iespējams cits klašu iedalījums.
Visi izstādes dalībnieki, izņemot tos, kuri ir diskvalificēti, saņem atzīmes par dotībām, standartu. Parasti atzīmes ir “labi”, “ļoti labi”, “apmierinoši’ un “teicami”. Kucēniem – “ļoti perspektīvs”, “perspektīvs” un “neperspektīvs”.

Neatkarīgi no izstādes ranga katrai suņu sugai izvēlas labākos katrā suņu vecuma kategorijā.
Pat ja jūsu mīlulis nav spējīgs pretendēt uz augstu titulu vai atzīmi, tas tik un tā jums būs visskaistākais, vismīļākais un vistuvākais radījums zemes virsū.