Suņi

Suns ir cilvēka labākais draugs, un pārinieks un cilvēki jau gadu tūkstošiem ilgi izmantojuši suņus, kā savus mājdzīvniekus sākumā, kā sargus un medniekus bet pēc tam vēlāk vienkārši, kā labāko draugu un mājas iemītnieku. Tiek uzskatīts, ka suņi ir radušies no vilkiem, kas saprata, ka cilvēku tuvumā ir iespējams saņemt vieglu ēdamo un, aizsargājot cilvēkus viņi ar šo ēdamo labprāt dalās un tādā veidā jau 40 tūkstošus gadu pirms mūsu ēras ir atrodami pirmie arheoloģiskie pierādījumi, ka suņi jau tad ir bijuši cilvēka uzticamie padotie. Šī, protams, ir abpusēja mijiedarbība un abas puses iegūst labumu no šīs saiknes, kur cilvēks iegūst aizsardzību un mīļumu tur suns iegūst ēdienu un drošību. Pasaulē tiek lēsts, ka ir vismaz 500 miljoni suņu, jo ASV vien ir 73 miljoni šo dzīvnieku un Ķīnā esot aptuveni 110 miljoni suņu. Kopumā suņu populācija ir tikai nedaudz vairāk kā 10 reizes mazāka, kā cilvēku populācija un tas jau arī parāda, cik nozīmīgi mums šie dzīvnieki ir!

Vidējais suņa vecums ir no 10 līdz 15 gadiem, bet atsevišķi indivīdu var nodzīvot pat vairāk kā 25 gadus un pasaules rekords pieder kādam sunim, kas nodzīvoja 26 gadus un 9 mēnešus. Bet, lai gan pamatā suņi ir cilvēka mājdzīvnieki, tomēr Āfrikā un Āzijā līdz pat 25 procentiem no suņu populācijas ir nebrīvē dzīvojoši dzīvnieki, kuri ir bailīgi un savu dzīvi dzīvo meklējot ēdamo, bet kad cilvēki tiem tuvojas, tad šie suņi vai nu bēg projām vai arī kļūst agresīvi.

Suņi ir vieni no inteliģentākajiem dzīvniekiem, jo tie ir spējīgi mācīties dažādas lietas, ko cilvēki tiem māca un, pie pareizas treniņu programmas suni var iemācīt pareizā vietā nokārtoties, veikt dažādas balss komandas un pat atpazīt dažādus priekšmetus un saprast līdz pat 1000 dažādām balss komandām. Bet pamatā suņi izmanto cilvēkus, lai tie viņu vietā atrisinātu dažādas problēmas, jo tiklīdz, kā suņi tika domestikēti tā tiem vairs nebija vajadzības izdzīvot un mēģināt risināt izdzīvošanas problēmas un tādā veidā to inteliģence saruka. Un dažādos eksperimentos ir pierādīts, ka mājas suņi, kad salīdzināti ar savvaļas suņiem sarežģītas problēmas vietā nevis cenšas to atrisināt bet gan skatās uz cilvēku, lai tas atrisinātu to viņu vietā.

Suņi ir arī ieguvuši dažādas uzvedības iezīmes no cilvēkiem un viņu atbilde uz dažādām reakcijām vai reakcijas neesamību. Suņi gadu tūkstošu gaitā noteikti ir ieguvuši jaunas un nebijušas iemaņas un zināšanas un pamatā tās visas ir saistītas tieši ar cilvēku saprašanu un komunikāciju ar viņiem un suņi vairāk kā jebkura cita dzīvnieku suga saprot cilvēka darbības un kā uz tām reaģēt, piemēram, kad cilvēks ir dusmīgs, tad labāk ir bēgt prom vai arī, kad cilvēks ir priecīgs pie viņa var iet klāt, glaudīties un cerēt, ka viņš iedos ēdamo.

Suņu uzturēšanās cilvēku apkārtnē nenoliedzami dod viņiem arī sliktas lietas, jo, dēļ industriālās revolūcijas, cilvēkiem ir pieejams ēdiens visu laiku un ļoti lēti un tas iespaidojas uz mūsu svaru, un līdz ar to arī suņu vidējais svars gadu gaitā ir tikai audzis un tas noteikti, ka slikti ietekmē viņu veselību un uzvedību. Un tas ir tāpēc, ka atšķirībā no kaķiem vai citiem dzīvniekiem suņi var sagremot daudz un dažāda veida ēdienu sākot no jēlas gaļas līdz dārzeņiem un graudaugu produktiem, kā maizi.