Suņu izstādes. Informācija iesācējiem.

Mēs visi esam dzirdējuši, apmeklējuši vai piedalījušie suņu izstādēs. Ir interesanti aiziet un apskatīties dzīvniekus, bet kā tad ir ar to sagatavošanu izstādei? Tas ir vienkāršs vai sarežģīts process? Ar ko lai sāk?

Dokumenti.
Lai jūsu suns varētu piedalīties suņu izstādēs, ļoti svarīgi ir dokumenti. Tiem jāapliecina jūsu suņa tīrasiņu izcelšanās. Tos izsniedz vai nu suņu audzētāji, vai arī klubs, kurā ir reģistrēta kucēna māte. Vēl obligāti ir vajadzīga veterinārā pase, kurā ir speciālas atzīmes par potēm. Obligāta ir pote pret trakumsērgu. Lai piedalītos izstādē obligāti ir vajadzīga veterinārā izziņa, kādreiz to izsniedz izstādes vietā, bet būs labāk, ja jūs par to parūpēsieties laicīgi.
Kosmētika.
Izstāde vienmēr ir šovs, skaistuma konkurss. Tur suņi vienmēr demonstrē savas dotības. Zooindustrija piedāvā plašu visdažādāko līdzekļu klāstu – līdzekļi spalvas kopšanai, nagu un zobu kopšanai, dažādas ierīces spalvas griešanai, ķemmes, trimmingus un daudz dažādus aksesuārus. Vienu vārdu sakot – viss kā pie cilvēkiem.
Pazīstamie zīmoli Iv San Bernard, Biogance, Mr. Bruno ražo speciālus spalvas kopšanas līdzekļus, kuru pamatā ir dabīgās zāļu sastāvdaļas. Tiek ražota arī speciāli suņu izstādēm paredzēta firmas Plush Puppy, Crown Rovale vai Laser Lites kosmētika.
Bet lai visus pārsteigtu ar modernu un atbilstošu frizūru – jums palīdzēs speciāli suņu frizieri – grumeri. Katrai suņu šķirnei ir savi speciāli paņēmieni – tas nozīmē, ka visiem atšķiras mazgāšana, ķemmēšana, spalvas ieveidošana. Dažām šķirnēm pietiks ja to spalvu ieveidos ar speciālu līdzekļu palīdzību, bet citiem vajag noskūt purniņu un citas ķermeņa daļas.
Uzvedība ringā.
Bet skaistums – tas vēl nav viss, kas ir vajadzīgs jums un jūsu mīlulim. Ringā sunim sevi ir jāparāda no labākās puses, jāparāda labās iemaņas un uzvedība. Tie, kuri kaut vienu reizi ir bijuši suņu izstāde ir pamanījuši cik ļoti atšķiras suņi, kuri cēli un paklausīgi soļo blakus savam saimniekam no tiem, kuru uzvedībā ringā ir haotiska, kuri nesaprot kas jādara un mētājas no vienas puses uz otru, bet suņa saimnieks izmisīgi to velk un liek iet sev blakus. Lai tā neizskatītos – suni vajag speciāli apmācīt, un te saimniekam pašam noderēs suņu apmācības kursi – hendlings. Tādus kursus piedāvā jau pieredzējuši dresētāji un hendlinga speciālisti. Viņi palīdzēs jums apmācīt jūsu topošo zvaigzni ringā pareizi uzvesties un staigāt, nereaģēt uz tiesnešu darbību, kuram obligāti ir jāapskatās zobu sistēma, spalvas stāvoklis u.c. Vēl jūsu mīlulim obligāti būs jānodemonstrē stāja, tas nozīmē, ka sunim 2 – 3 minūtes būs nekustīgi jāstāv. Daudziem dekoratīviem sunīšiem tā ir liela problēma. Ir svarīgi, atcerēties par skrējienu apkārt ringam un taisni.
Ļoti svarīgi ir zināt, ka ringā netiek pieļauta nekāda suņa agresijas izpausme, par kuru var diskvalificēt un noņemt no ringa.
Ja jums nepietiek laika apgūt visas izstādei nepieciešamās dresēšanas prasmes, vai arī ja jūs tas neinteresē, tad par attiecīgu samaksu, jūs varat lūgt hendleru pārstāvēt jūsu suni ringā.
Daudzi suņu audzētāji to dara bez maksas, lai uzturētu suņu audzēšanas prestižu.